+48 22 250 29 29 info@prmaccounting.pl Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00
+48 22 250 29 29 info@prmaccounting.pl Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00

Od nowego roku wraz z wejściem w życie przepisów „Polskiego Ładu” zniknie możliwość rozliczania się na podstawie karty podatkowej. Na szczęście zmiana ta nie dotyczy dotychczasowych podatników korzystających z tej formy rozliczania – oni będą mogli nadal kontynuować działalność na dotychczasowych zasadach.

Od nowego roku wraz z wejściem w życie przepisów „Polskiego Ładu” zniknie możliwość rozliczania się na podstawie karty podatkowej. Na szczęście zmiana ta nie dotyczy dotychczasowych podatników korzystających z tej formy rozliczania – oni będą mogli nadal kontynuować działalność na dotychczasowych zasadach. Nowe przepisy zablokują opcję przystąpienia do karty podatkowej w kolejnych latach dla przedsiębiorców, którzy dopiero otworzą działalność lub będą chcieli zmienić formę opodatkowania.

➡️ Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczania podatku dochodowego. Główną zaletą korzystania z karty podatkowej jest zwolnienie z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, składania zeznań podatkowych PIT oraz wpłacania miesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy. Co miesiąc należy uiścić stałą kwotę podatku bez względu na wysokość osiąganych obrotów. Stawki ustalane są raz na rok i podawane w obwieszczeniu ministra finansów. Ponieważ ich wysokość zależy od liczby zatrudnianych pracowników oraz (zazwyczaj) liczby mieszkańców danej miejscowości, karta podatkowa jest atrakcyjna zwłaszcza dla drobnych przedsiębiorców z mniejszych miast i wsi do 5000 mieszkańców. Z karty podatkowej mogą skorzystać jedynie osoby fizyczne. Podstawowym warunkiem takiego rozliczenia jest prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej albo w formie spółki cywilnej. Jest to idealne rozwiązanie dla drobnej działalności czy rzemieślników.

Dla osób aktualnie rozliczających się w formie karty podatkowej zmianie ulegnie sposób i kwota opłacania składki zdrowotnej. ➡️Stawka składki zdrowotnej wyniesie tu 9 proc., którą trzeba będzie przemnożyć przez minimalne wynagrodzenie w gospodarce – a będzie to od stycznie 2022 r. kwota 3 010 zł. Składka zdrowotna w takim przypadku wyniesie więc ok. 270 zł.

➡️Według danych Ministerstwa Finansów w 2019 roku z karty podatkowej korzystało ponad 104 tys. przedsiębiorców ✍ .. Jest to ponad 5 proc. wszystkich osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce ✍ .