+48 22 250 29 29 info@prmaccounting.pl Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00
+48 22 250 29 29 info@prmaccounting.pl Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00

Czy wigilia firmowa może być zatem uznana za koszt uzyskania przychodu? 

Zasadniczo – tak, ale przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności, bo jest również kilka wyjątków. Wydatki na organizację wigilii pracowniczej mogą być kosztem firmowym – ale pod warunkiem, że pracownicy nie zajmą się wyłącznie jedzeniem.

Do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może zaliczyć wydatki poniesione na pracowników. Mowa nie tylko o wynagrodzeniu pracowniczym czy premiach, ale również – innych wydatkach, takich jak chociażby organizacja wigilii dla pracowników firmy. Konieczne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków.


🔸

1. Spotkanie powinno mieć na celu integrację pracowników i stworzenie właściwej atmosfery w pracy. To z kolei ma się przełożyć oczywiście na zwiększenie motywacji pracowników, a co za tym idzie – ich efektywności. Zwiększona efektywność wykonywanych przez pracowników zadań ma z kolei oczywiście pomóc w zabezpieczeniu dochodów firmy lub nawet – ich zwiększeniu. Najlepiej jednak, jeśli podczas spotkania wigilijnego w firmie pracownicy będą oddawać się nie tylko konsumpcji, ale – na wszelki wypadek – podsumują również wyniki firmy w danym roku czy krótko omówią plany na przyszły rok.


🔸

2. Należy również pamiętać o należytym udokumentowaniu organizacji takiej imprezy. Chodzi zarówno o faktury obrazujące wydatki na poczęstunek jak i materiały do prezentacji czy agendę spotkania. Dzięki temu jeszcze łatwiej będzie wykazać cel spotkania firmowego i to, że nie ograniczał się on do konsumpcji.


🔸

3. Nie będzie też możliwości ujęcia w wydatki firmowe kosztu zakupu alkoholu – czy to na wigilię pracowniczą, czy do koszów prezentowych dla pracowników. Tym samym wydatków na alkohol na wigilii firmowej czy w prezentach dla pracowników przedsiębiorca nie ujmie w kosztach firmowych.