+48 22 250 29 29 info@prmaccounting.pl Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00
+48 22 250 29 29 info@prmaccounting.pl Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00

Zgodnie z nowymi regulacjami z uwagi na zmiany w zakresie rozliczeń, w tym obniżkę PIT, ustawodawca zdecydował o wprowadzeniu przepisów, które pozwalają na zmianę formy opodatkowania prowadzącym działalność gospodarczą, którzy zdecydowali się w „Polskim ładzie” na opodatkowanie na zasadach ryczałtu lub podatek liniowy. Niektórzy przedsiębiorcy będą mieli czas na decyzję do 22 sierpnia, pozostali będą mogli dokonać zmian, składając zeznanie roczne (do 2 maja 2023 roku).

Przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu i rozliczający się liniowo będą mogli rozliczyć cały rok na zasadach ogólnych. Czasu na przeliczenie zeznania będzie sporo, bowiem wszystkie deklaracje będą składane do 30 kwietnia roku następnego.

Dotychczasowi liniowcy będą składać zeznanie PIT-36 zamiast PIT 36L. Podobnie ryczałtowcy – będą musieli złożyć PIT-36, a nie jak dotychczas PIT-28. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać dobrze. Złożenie PIT-u według aktualnej formy, np. ryczałtu, nie pozwoli na korektę i rozliczenia na zasadach ogólnych. Trzeba też pamiętać, że zmiana formy opodatkowania ma skutki wyłącznie do 2022 r. Przejście na skalę podatkową za rok 2022 wraz ze złożeniem zeznania PIT-36 nie będzie równoznaczne ze zmianą formy opodatkowania na przyszły rok. Jeśli podatnik zechce zmienić formę opodatkowania, będzie musiał o tym poinformować fiskusa do 20 lutego 2023 roku. Tylko taka deklaracja będzie uznana jako wiążąca dla formy opodatkowania na rok 2023 oraz na kolejne lata.

Podatnicy, którzy aktualnie rozliczają się na zasadach ryczałtowych, mają możliwość zmiany opodatkowania pomiędzy 1 lipca a 22 sierpnia. Oznacza to, że mogą przez pierwszą połowę roku być opodatkowani w formie ryczałtu, a drugą połowę według skali podatkowej. Ci, którzy zdecydują się na zmianę ryczałtu na skalę, będą zobowiązani do tego, aby do 22 sierpnia 2022 roku złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku

Decyzję o zmianie należy podjąć i udokumentować zmianą wpisu w CEIDG między 1 lipca a 22 sierpnia 2022 roku. Dodatkowo rozliczenie połowy roku na ryczałcie i połowy na skali nie da możliwości skorzystania z preferencji podatkowych. Poza tym trzeba będzie złożyć też dwie deklaracje podatkowe za 2022 r. W przypadku zmiany formy opodatkowania dla całego roku podatnik będzie mógł rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

W związku ze zmianami w zasadach opłacania składki zdrowotnej od stycznia 2022 r. przy zmianie formy opodatkowania przedsiębiorcy muszą uważać na dopłaty do ZUS-u.

Ci, którzy aktualnie rozliczają się ryczałtowo, opłacają składkę zdrowotną w zależności od kwoty przychodu. Z kolei przedsiębiorcy będący na „liniówce” płacą niższą składkę od tych na zasadach ogólnych. Dlatego też ci z przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zmianę formy opodatkowania, będą musieli na nowo przeliczyć składkę zdrowotną i dokonać ewentualnych dopłat.